2024 елның 1 гыйнварыннан Татарстан Республикасында минималь хезмәт хакы турында белешмә

2024 елның 2 мае, пәнҗешәмбе

Россия Федерациясе Хезмәт кодексының 133.1 статьясы нигезендә Татарстан Республикасында 2023 елның 27 декабрендә Татарстан Республикасы профсоюзлар Федерациясе, Татарстан Республикасы эш бирүчеләр берләшмәләренең Координация советы, Татарстан Республикасында минималь эш хакы турында Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты (алга таба-Килешү) арасында Килешү төзелә. Күрсәтелгән Килешүдә каралганча, 2024 елның 1 гыйнварыннан Татарстан Республикасы икътисадның бюджеттан тыш секторы оешмаларында хезмәт хакы аена 22 020 сум күләмендә билгеләнә.

Россия Федерациясе Хезмәт кодексының 133.1 статьясы нигезендә, Килешүнең 1 һәм 5 статьяларында, Татарстан Республикасы территориясендә эшләүче һәм оешма белән хезмәт мөнәсәбәтләрендә торучы юридик зат, Татарстан Республикасы территориясендә эшчәнлек алып баручы юридик зат, юридик зат белән төземичә индивидуаль эшкуар, икътисадның бюджеттан тыш секторы хезмәткәренең айлык хезмәт хакы (компенсация һәм кызыксындыру характерындагы түләүләрне дә кертеп) 2024 елның 1 гыйнварыннан әлеге хезмәткәр тарафыннан эш вакыты нормасы тулысынча эшләп бетерелгән һәм хезмәт нормалары (хезмәт бурычлары) үтәлгән очракта, 22 020 сумнан түбән була алмый.

Татарстан Республикасы дәүләт һәм муниципаль учреждениеләр хезмәткәрләренә минималь хезмәт хакы “Хезмәт хакының минималь күләме” Федераль законына (ягъни 2024 елның 1 гыйнварыннан аена 19 242 сум күләмендә) ярашлы билгеләнә.

Шуңа бәйле рәвештә, хезмәткәрләр, айлык хезмәт хакын исәпләгәндә, эш вакыты нормасын (хезмәт бурычларын үтәүне) тулысынча эшләп тә, минималь хезмәт хакының билгеләнгән күләменнән түбән булган очракта, үзләренең хезмәт хокукларын яклау һәм хокукый чаралар күрү максатларында Татарстан Республикасында Дәүләт Хезмәт инспекциясенә, шулай ук прокуратура һәм суд органнарына мөрәҗәгать итәргә хокуклы.

Хезмәт хакының минималь күләмен түләү буенча билгеләнгән дәүләт гарантиясен тәэмин итү өлешендә хезмәт законнарын бозуга юл куйган эш бирүчеләр административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 5.27 статьясы нигезендә административ җаваплылыкка тартыла.

Мәгълүмат өчен: Россия Федерациясенең Административ хокук бозулар турында кодексының «Хезмәт законнарын һәм хезмәт хокукы нормаларын үз эченә алган башка норматив хокукый актларны бозу» 5.27 статьясы.

Россия Федерациясе кодексының административ хокук бозулар турында 5.27 статьясының 6 өлеше нигезендә, билгеләнгән срокка хезмәт хакын, хезмәт мөнәсәбәтләре кысаларында гамәлгә ашырыла торган башка түләүләрне түләмәү яки тулы булмаган түләү, әгәр бу гамәлләрдә җинаять җәзасы каралган гамәл булмаса, яисә хезмәт законнарында каралган күләмнән азрак күләмдә хезмәт хакы билгеләү – вазифаи затларга кисәтү яки ун меңнән егерме мең сумга кадәр административ штраф салуга китерә; юридик зат оештырмыйча эшкуарлык эшчәнлеген алып баручы затларга – бер меңнән биш мең сумга кадәр; юридик затларга – утыз меңнән илле мең сумга кадәр.

Россия Федерациясе кодексының административ хокук бозулар турында 5.27 статьясының 7 өлеше буенча. 5.27 статьясының 6 өлешендә каралган административ хокук бозулар кылу, элек шундый ук хокук бозу өчен административ җәзага тартылган зат, әгәр бу гамәлләрдә җинаять җәзасы каралмаган булса, вазифаи затларга егерме меңнән утыз мең сумга кадәр административ штраф салуга яки бер елдан өч елга кадәр срокка дисквалификациягә китерә; юридик зат төземичә эшкуарлык эшчәнлеген алып баручы затларга – ун меңнән утыз меңгә кадәр; юридик затларга илле меңнән йөз мең сумга кадәр.

Эш бирүченең хезмәт өчен түләү өлешендә хезмәт законнарын бозу, хезмәт хакын түләүне тоткарлау мәсьәләләре буенча “кайнар линия" телефоннары эшли:

(85569) 6-07-17 ­– Баулы муниципаль районы Башкарма комитеты;

(85569) 5-62-29 – “Баулы шәһәре халыкны эш белән тәэмин итү үзәге” ДКУ