Садыйков Р. Ә. КФХ предприятиесендә сөт продукциясе дегустациясе үтте

2019 елның 8 августы, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасында кулланучылар хокукларын яклауның комплекслы системасын үстерү, шул исәптән җирле җитештерүчеләрнең товарларын халыкка таныту программасын үтәү барышында Р. Ә. Садыйков КФХ предприятиесендә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Әлмәт территориаль органы хезмәткәрләре һәм Баулы муниципаль районы Башкарма комитетының икътисад һәм территориаль үсеш бүлеге начальнигы Э. С. Миңгалиева катнашында уртак чара үткәрелде.

Садыйкова Р.А. КФХ Баулы районында бердәнбер сөт продукциясе җитештерүче булып тора. Хәзерге вакытта хуҗалык тәүлегенә 12 тоннага кадәр сөт эшкәртә һәм «Баулы сөте» сәүдә маркасы астында 25тән артык сөт продукциясе җитештерә, алар арасында сөт, каймак, «Кряжлинский» каймагы, катык, варенец, ряженка, кефир, ацидофилин, йогурт, эремчек, «Голланд» сыры һ.б. бар. Крестьян-фермерлык хуҗалыгы продукциясе балалар бакчаларына, мәктәпләргә, шулай ук Баулы һәм якын-тирә районнарның дәвалау һәм санаторий учреждениеләренә илтелә. Көн дә  продукция 120 сәүдә ноктасына илтелә.

Предприятие үз эшчәнлеген 2012 елда башлады, югары технологияле җиһазлы өр-яңа завод төзелде, әмма шуңа да карамастан, ул бер урында гына тормый һәм даими рәвештә үсә һәм яңартыла. Предприятие районда беренчеләрдән булып ГОСТ Р ИСО 22000-2007 (ISO 22000:2005) таләпләренә туры килгән сөт продуктлары, сыр, атланмай җитештерүче почетлы сертификаты алды.

«Баулы сөте» маркалы продукция Баулыда гына түгел, аннан читтә дә популяр: Бөгелмә, Әлмәт, Лениногорск, Азнакай, күрше Башкортстанда.

Татарстан Республикасында кулланучылар хокукларын яклауның комплекслы системасын үстерү, шул исәптән җирле җитештерүчеләрнең товарларын халыкка таныту программасын үтәү барышында Р. А. Садыйков КФХ предприятиесендә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Әлмәт территориаль органы хезмәткәрләре һәм Баулы муниципаль районы Башкарма комитетының икътисад һәм территориаль үсеш бүлеге начальнигы Э. С. Миңгалиева катнашында уртак чара үткәрелде.

Алдан хәбәр алган баулылар “Баулы сөте” продукциясе дегустациясендә катнаштылар, анда куллану үзенчәлекләре, сөт, атланмай кебек азык-төлек продуктларын җитештерүнең үзенчәлекләре турында күп кенә яңалыклар белделәр. Мәсәлән, атланмайның тәме нинди булырга тиешлеге аңлатылды. Моннан тыш, баулылар продукцияне бәяләделәр, һәр продуктның тәме, составы (консервантларсыз, өстәмәсез), төргәге сыйфатлы булуын билгеләп үттеләр.

Түбәндәге сораулар буенча анкеталау үткәрелде: “Хокукларыгыз бозылган вакытта кая мөрәҗәгать итәргә кирәклеген беләсезме? (32% уңай җавап); “Кулланучылар хокукларын яклау турында»гы Законны беләсезме? (38%); республика җирле җитештерүчеләр товарларына ышанасызмы? (75%); Баулы районы базарында сатыла торган азык-төлек продуктларының сыйфаты яхшымы (85%).

Шулай ук барлык катнашучылар өчен кулланучылар хокукларын яклау буенча мәгълүмат бирелде, аның барышында «Кулланучылар хокукларын яклау турында» РФ Законының аерым нормалары, Товарларның аерым төрләрен сату кагыйдәләре аңлатылды. Баулылар азык-төлек булмаган товарларны алыштыру һәм кире кайтару тәртибе, товардагы яки эштәге җитешсезлекләр ачыкланган очракта сатучыларга һәм башкаручыларга дәгъва белдерү сроклары турында сораулар бирделәр.

Барлык катнашучыларга "Вестник потребителя Татарстана” газетасы, брошюралар, кулланучылар хокукларын яклау буенча төрле тематикага буклетлар, мәгълүмати бюллетеньнәр таратылды.

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясе Әлмәт территориаль органы.