Метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында консультация-кисәтү

2020 елның 11 мае, дүшәмбе

2020 елның 12 маенда төнлә һәм иртән Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казанда урыны белән томан көтелә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе халыкка тәкъдим итә:

Томан вакытында:

Табигатьтә актив ял яратучыларга үзләре белән элемтәнең төзек чараларын, навигация приборларын алырга киңәш ителә.

Томан юл хәрәкәтендә катнашучыларның барысына да җитди куркыныч тудыра.

Машина йөртүчеләргә машиналар арасындагы дистанцияне арттырырга, кинәт тормозларга басмаска. Туктату кирәк булса, тизлекне салмак кына киметергә кирәк. Берничә тапкыр тормоз педаленә басарга , һәм шул рәвешле сигнал биреп, сезнең арттан хәрәкәт итүче автомобиль йөртүчеләрне кисәтергә. Автомобильнең техник торышына, бигрәк тә тормоз системасына, шиннарның торышына игътибар итәргә кирәк. Бөтен оптика эш хәлендә булырга тиеш. Туктауларда күз күреме югары булган жилетны кулланырга.

Мөмкин булганда, ерак араларга сәфәрләрдән баш тартыгыз.

Җәяүлеләргә киңәш ителә:

1. Урамнар һәм юллар чыкканда игътибарлы булу;

2. Урамны җәяүлеләр өчен билгеләнгән урында гына кисеп чыгу;

3. Юл өлешен чыкканда, җир өсте яисә җир өсте җәяүлеләр кичүләрен генә файдаланырга;

4. Хәрәкәтле транспорт каршында трассаны йөгереп чыкмаска;

5. Транспорт агымына каршы гына хәрәкәт итәргә;

6. Күрү сәләте югары булган жилетны кулланырга яисә беркетергә.

Теләсә нинди бәла-каза очрагында сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне чакыруның бердәм номерына - "101,112" номерына мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек буе һәм шәһәр һәм мобиль телефоннардан бушлай кабул ителә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең "Ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.

"ТР Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе"