Татарстан халкы covid19.tatarstan.ru порталында барлык 11 максат буенча цифрлы пропускларны рәсмиләштерә ала

2020 елның 28 апреле, сишәмбе

ТР Цифрлы үсеш министрлыгы Ак Барс Банк белән берлектә сайттагы цифрлы пропускларны рәсмиләштерү өчен уңайлы шәхси кабинет эшләде: https://covid19.tatarstan.ru/.

Порталда шәхси кабинет булдыру өчен паспорт мәгълүматларын һәм телефон номерын күрсәтергә кирәк. Элегрәк системада SMS форматы аша теркәлгән республика халкы теркәлү узу турында беренче хәбәрдә алган код аша үз шәхси кабинетларына керә ала.

Веб-сервиста чәчтарашханәләрдә һәм КФҮләрдә ике өстәмә максат каралган. Онлайн-сервис өстенлекләренең берсе булып чыгу өчен код алуның югары тизлеге тора. Шулай ук шәхси кабинетта пропуск алу өчен запрослар тарихын да карарга мөмкин.

Шәхси кабинетта үзмәшгульләр чыгу өчен пропуск рәсмиләштерергә мөмкин. Моның өчен ИНН күрсәтергә һәм һөнәри эшчәнлекне гамәлгә ашыру өчен максатлар сайларга кирәк: курьерлар китерү, җитештерү бинасына бару, материаллар/чимал сатып алу, такси хезмәте күрсәтү. 23 апрельгә булган мәгълүматларга караганда, сервиста 2,9 мең үзмәшгуль кеше теркәлгән. Алар чыгу өчен 9 меңнән артык рөхсәт сораган. Еш кына үзмәшгульләр 2 өстәмә Максат – җитештерү бинасына бару (3,4 мең рөхсәт) сайлап алган.

https://covid19.tatarstan.ru/ сайтында файдалы мәгълүмати материаллар – Татарстанда үз-үзеңне изоляцияләү режимы турында рәсми документлар, коронавирус һәм сервислар турында рәсми ресурслар исемлеге, карантин вакытында үз-үзеңне өйрәнү, күңел ачу һәм ял итү өчен бушлай ресурслар исемлеге басылып чыкты.

23 нче апрельгә булган мәгълүматларга караганда, цифрлы үткәргечләр сервисында Татарстанда 1,2 млн кеше теркәлгән. Сервис Татарстан Республикасы Цифрлы үсеш министрлыгы, Цифрлы трансформация үзәге һәм Ак Барс банк тарафыннан эшләнгән. Сервис гамәлдә булган вакытта татарстанлылар чыгу өчен 5,9 млн. нан артык рөхсәт сораган. Үткәрү өчен иң кирәкле сәбәп - дарулар, азык-төлек һәм беренче чиратта кирәк-яраклар китерү. Икенче һәм өченче урында - шәһәр читендәге йортка чыгу, кредит оешмалары һәм почта бүлекчәләрендә булу.

Цифрлы пропускларны рәсмиләштерү буенча консультацияне контакт-үзәктә 8-800-250-90-33 бердәм номер буенча алырга мөмкин.

Ак Барс Банк һәм Цифрлаштыру министрлыгы матбугат хезмәте материаллары буенча