"Цифрлы" күчерү мәсьәләсе буенча кая мөрәҗәгать итәргә?

2019 елның 3 октябре, пәнҗешәмбе

10 көннән Татарастан Республикасында аналог телевидениесе тапшыруларын күрсәтү бетерелә. "Цифра"га күчү мәсьәләсе буенча кемгә мөрәҗәгать итәргә икәнлеге турында Баулы муниципаль районы башкарма комитеты инфраструктура үсеше бүлеге җитәкчесе Рида Адамова аңлатма бирә.

- Иң элек сез нинди телевидение каравыгызны билгеләргә тиеш. Әгәр сез түләүле кабельле телевидение, IP-телевидение, спутник телевидениесенә тоташтырылган булсагыз, приставка алырга кирәк түгел. Әгәр экранда "Беренче!", "Россия 1", "НТВ", "5 канал"да " А" хәрефе булса, димәк, сез аналог телевидениесен карыйсыз. Әгәр сез карый торган телевизор 2012 елга кадәр сатып алынган икән, димәк, ул кирәкле цифрлы стандартка җавап бирми һәм приставка сатып алырга кирәк.

Приставка кую өчен сезгә 6-07-14 номеры буенча район башкарма комитетының инфраструктура үсеше бүлегенә шалтыратырга кирәк. Приставка куюда ярдәм күрсәтү өчен, сезгә волонтер җибәреләчәк. Приставка сатып алу өчен түбәндәге категория гражданнарга: 18 яшькә кадәрге өч яки аннан да күбрәк баласы булган гаиләләр; инвалид балалар тәрбияләүче гаиләләр; 70 яшькә җиткән һәм аннан да өлкәнрәк ялгыз яшәүче пенсионерлар, җан башына уртача кереме 20 мең сумнан артмаган гражданнар (гаилә, состоятельные һәм пенсионерлар).; ялгыз яшәүче инвалидлар (инвалидлардан торган гаилә). Югарыда санап үтелгән гражданнар категориясенә керсәгез, компенсация түләүләре мәсьәләсе буенча Баулы шәһәре, Җиңү мәйданы, 4 адресы буенча Баулы районының социаль яклау бүлегенә мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Тулырак мәгълүмат - смотрицифру.рф сайтында. шулай ук Татарстанда кайнар линия эшли: 8-800-222-87-16, аның буенча консультация алырга яки цифрлы җиһазлар урнаштыру өчен өйгә волонтер чакыртырга мөмкин.