Татарстан Росреестры төзүчеләргә дольщиклар акчасын эскроу счетларыннан башка җәлеп итү критерийларын аңлата

2019 елның 25 апреле, пәнҗешәмбе

Казанда, Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгының Актлар залында, 2019 елның 1 июленнән төзүчеләрнең күпфатирлы йортларны төзегәндә эскроу счетларыннан файдаланып проект финанславына күчүенә багышланган киңәйтелгән киңәшмә узды. ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы оештырган әлеге чарада өлешләп төзү өлкәсендә контрольлек итүче органнар, вәкаләтле банклар һәм башкалар вәкилләре катнашты.

Билгеле булганча, 2019 елның 1 июленнән гражданнарның акчасын җәлеп итүче Россиянең барлык төзүчеләре эскроу-счетлар кулланып өлешләп торак төзү схемасына күчәргә тиеш. Дольщикларның акчасы махсус банк счетына күчерелергә тиеш, һәм девелоперлар бу акчаларны фатир аның хуҗасына тапшырылганчы ала алмый, ә төзелешне банк акчасына алып барачак.

2019 елның 22 апрелендә 214-ФЗ номерлы Федераль закон нигезендә эшчәнлек башкаручы төзүчеләргә өлешләп катнашу килешүләре буенча эскроу счетларыннан файдаланмыйча өлешләп төзүдә катнашучыларның акчаларын җәлеп итү хокукы бирелә торган критерийларны раслау турында РФ Хөкүмәте карары имзаланды.

Кабул ителгән карарның максаты - өлешләп төзүне иске кагыйдәләр буенча, ягъни эскроу счетларыннан файдаланмыйча тәмамлау мөмкин булган очракларда торак йортларны төзеп бетерүне тәэмин итү.

Хәзер, расланган критерийлар нигезендә, төзүчеләр өчен йортның төзелеш әзерлегенең 30%ы һәм торак йорттагы торак һәм торак булмаган биналарның гомуми саныннан өлешләп торак төзү килешүләренең 10% тан да ким булмавы мөһим. Аерым очракларда территорияне комплекслы үзләштерү проектлары буенча әзерлекнең 15% каралган, шул исәптән стандарт торак төзү максатларында, шулай ук «юл картасына» кертелгән проблемалы өлешле объектлар буенча әзерлекнең 6%.

Өлешләп катнашу килешүләрен дәүләт теркәвенә эскроу счетларын кулланып алу өчен кирәк булган документлар исемлегенә килгәндә, ул үзгәрмәде.