Эш урынында җәрәхәт алу очракларын киметү максатындагы чараларны финанслау турында

2020 елның 28 гыйнвары, сишәмбе

Россия Федерациясе Хезмәт кодексы нигезендә эш бирүче вазыйфасына дәүләт таләпләренә җавап бирә торган куркынычсыз хезмәт шартларын тәэмин итү керә. Шул исәптән эш бирүче производствода имгәнүләрне һәм һөнәри авыруларны булдырмау буенча чаралар күрергә тиеш.

2020 елда производство травматизмын һәм һөнәри авыруларны киметү буенча чараларны финанс белән тәэмин итү 380-ФЗ номерлы Федераль закон һәм зарарлы һәм (яки) куркыныч җитештерү факторлары белән эшләүче хезмәткәрләрнең һөнәри травмаларын һәм һөнәри авыруларын киметү буенча кисәтү чараларын финанс ягыннан тәэмин итү кагыйдәләре нигезендә гамәлгә ашырыла.

Иминләштерүче тарафыннан финанс белән тәэмин итүгә җибәрелә торган акчалар күләме, алдагы календарь елында иминият взнослары суммасының 20 процентыннан артмаска тиеш. Бу күләм иминият взнослары суммасының 30 процентына кадәр артырга мөмкин, иминиятләштерүче тарафыннан хезмәткәрләрнең санатор-курорт дәвалавына өстәмә акча күләмен пенсия законнары нигезендә картлык буенча иминият пенсиясен билгеләү хокукын бирә торган яшькә җиткәнчегә кадәр биш елдан да иртәрәк җибәрелмәгән очракта.

Иминләштерүче травмаларны булдырмауга юнәлдерелгән чараларны финанс белән тәэмин итүгә тиешле сумманы түбәндәге чаралар үткәрүгә тотарга мөмкин:

- хезмәт шартларына махсус бәяләү үткәрү;

- хезмәткәрләргә махсус кием, махсус аяк киеме һәм башка шәхси саклану чаралары, шулай ук юу һәм (яки) зарарсызландыру чаралары сатып алу;

- зарарлы һәм (яки) куркыныч җитештерү факторлары белән эшләүдә мәшгуль хезмәткәрләрне шифаханәдә дәвалау;

- хезмәткәрләрне дәвалау-профилактик туклану белән тәэмин итү (алга таба – ЛПП).

- хезмәткәрләргә мәҗбүри медицина тикшерүләрен (тикшерүләрен) уздыру;

- аерым категория хезмәткәрләр өчен хезмәтне саклау буенча укулар;

- алкотестерлар яки алкометрлар сатып алу;

- машина йөртүчеләрнең хезмәт һәм ял режимын контрольдә тоту приборлары (тахографлар) сатып алу;

- иминләштерүчеләр тарафыннан беренче ярдәм күрсәтү өчен даруләр сатып алу;

- хезмәткәрләрнең иминлеген тәэмин итү һәм (яки) технологик процесслар кысаларында эшнең куркынычсыз алып барылуын контрольдә тоту өчен приборлар, җайланмалар, комплекслар (системалар) сатып алу;

- эшләрне, шул исәптән тау эшләрен куркынычсыз алып бару мәсьәләләре буенча укуларны, куркыныч җитештерү объектындагы авария яки инцидент очрагында эш итү һәм (яки) дистанцион видео - һәм аудио-инструктажлар, куркынычсыз җитештерү буенча укыту, шулай ук приборлар, җайланмалар сатып алу.

- хезмәткәрләрне санаторияләрдә дәвалау (пенсия законнары нигезендә картлык буенча иминият пенсиясен билгеләү хокукын бирә торган яшькә җиткәнче биш елдан да иртәрәк түгел).

Җитештерү травматизмын һәм һөнәри авыруларны киметү буенча кисәтү чараларын финанс белән тәэмин итүгә гаризалар һәм документлар 2020 елның 1 августына кадәр түбәндәге адрес буенча кабул ителә: 423450, Әлмәт шәһәре, Совет урамы, 186а йорт,каб.№ 104, һәрвакыт телефон аша производствода имгәнүләрне һәм һөнәри авыруларны киметү буенча кисәтү чараларын финанс белән тәэмин итү тәртибе турында консультация бирергә әзер: 8(8553) 43-89-67, 32-20-42, 43-86-37.