Татарстан Республикасы икътисадының бюджеттан тыш секторы оешмалары җитәкчеләре игътибарына

2019 елның 3 апреле, чәршәмбе

2019 елның 1 гыйнварыннан Россия Федерациясе территориясендә хезмәткә түләүнең минималь күләме аена 11 280 сум тәшкил итә.

Татарстан Республикасында Россия Федерациясе Хезмәт кодексының 133.1 статьясын гамәлгә ашыру тәртибендә 2018 елның 29 декабрендә Татарстан Республикасы Профсоюзлар федерациясе, Татарстан Республикасы Эш бирүчеләр берләшмәләренең Координация советы, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты арасында Татарстан Республикасында минималь хезмәт хакы турында килешү төзелде (алга таба-килешү).

Әлеге килешүдә 2019 елның 1 гыйнварыннан Татарстан Республикасы икътисадының бюджеттан тыш секторы оешмаларында минималь хезмәт хакы аена 12 мең сумнан да ким булмаган күләмдә билгеләнә дип каралган.

Россия Федерациясе Хезмәт кодексының 129, 133 статьялары нигезендә бу чорда эш вакыты нормасын тулысынча эшләгән һәм хезмәт нормаларын (хезмәт вазыйфаларын) үтәгән хезмәткәргә исәпләнгән айлык хезмәт хакы минималь хезмәт күләменнән кимрәк була алмый.

Һәр хезмәткәрнең хезмәт хакы аның квалификациясенә, башкарылган эш авырлыгына, хезмәт күләменә һәм сыйфатына бәйле һәм максималь күләм белән чикләнми.